נוער מעשן. איך להיגמל מעישון?

 

 

בילדותינו תמיד רצינו להיות מקובלים- טיולים, מסיבות, הפסקות…לחץ חברתי הוביל רבים מאיתנו להתחיל לעשן סיגריות  ובכך קיבלה הסיגריה את מעמדה כחברה הכי מקובלת בסביבה.

מדי יום מציעים לה חברות עוד ועוד אנשים מכל רחבי העולם, בכל גיל הופכים אותה למלכת המסיבה…

תופעת העישון הנגרמת כתוצאה מלחץ חברתי, גוררת אחריה התמכרות פסיכולוגית לעשן הסיגריות, תופעה המקשה מאוד על ציבור המשענים להיגמל מעישון.

עישון סיגריות, הרגל או התמכרות?

  • לחץ חברתי הסיבה הנפוצה ביותר לתחילת עישון . בכל גיל נרצה לעשות רושם חברתי ואנו מוצאים את דרכנו להרשים בעישון הסיגריות. זהו הרגל,  התחלנו בעישון ולכן אנו ממשיכים. תוך זמן מועט נהפוך הרגל זה להתמכרות.

הפסקת העישון הופכת לקשה היות והרגלים קשה לשנות,  אדרבה התמכרות.

  • מתח, אנשים רבים מאמינים כי עישון הסיגריה מרגיע אותם.  אמונה זו היא סוג של התמכרות, אנשים חוששים להפסיק את עישון הסיגריות בשל הפחד שיהיו עצבניים ולא תהיה להם אפשרות אחרת להירגע מלבד עישון . חשש זה מונע מרב  ציבור המעשנים להתחיל תהליך של גמילה מעישון , בכך ניתן לראות את קשירת ההיבט הפסיכולוגי של העישון  עם האדם.

הפסקת עישון בגיל צעיר. זה בדיוק הזמן!

מעשנים ביחד…

הסטטיסטיקה מראה כי נוער המגיע ממשפחה שמעשנת יתחיל אף הוא לעשן. תהליך הפסקת העישון בסביבה זו יהיה מורכב יותר היות והתא המשפחתי תומך בעישון , לעתים בני הנוער נחשפים כבר מגיל צעיר להורים המעשנים  ורואים בכך  לגיטימציה לעשן. תופעה זו  נכונה גם להרגלים רעים אחרים כמו אלימות, או להתמכרויות כמו שימוש באלכוהול. לתא המשפחתי יש השפעה עצומה על תחילת העישון .

מנגד, השפעת המשפחה עשויה לתרום רבות בתהליך הפסקת העישון. תמיכה משפחתית ותהליך משותף – סיכוייהם להצלחה עולים לעומת התמודדות היחיד מול  תהליך הגמילה.

אז איך אפשר להגיד לא  ולהתחיל בגמילה מעישון?

ראינו כי עישון הסיגריות – הרגל שהפך במהרה להתמכרות.  יש סיבות פסיכולוגיות רבות מדוע אנשים החלו לעשן ומדוע עד מהרה הפך העישון להתמכרות, סיבות כמו לחץ חברתי, הפחתת מתח , לגיטימציה ונוחות  בקרב המשפחה המעשנת.

תהליך הפסקת העישון טומן בחובו קשיים היות ומדובר בהתמכרות על בסיס פסיכולוגי, לכן על מנת להיגמל מעישון יש לטפל הן מבחינה מעשית והן מבחינה פסיכולוגית . תמיכת המשפחה והחברה מועילה ונחוצה – על מנת לחוות הצלחה בהפסקת העישון.

אפשר לומר לא לעישון הסיגריות בעזרת אמונה עצמית ותמיכה משפחתית וחברתית כל אחד יכול להיות חלק מתהליך הפסקת העישון.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s